2017 Sofra ve Pasta Trendleri  

 

Bütünsel iyi olma hali bu yıl dekorasyonda da öne çıkan temalardan biri. Son trend “wellbeing” dekorasyona da bu yıl felsefi açıdan bakmamızı sağlayacak. Pastacılıkta ise doğal malzemeler ve “pasif alan tekniği” ile hazırlanmış sade tasarımlar göreceğiz. Şeker hamuru yerini tekrar gerçek krema ve çikolataya teslim edecek.

 

Reçete oluşturmak ve bu reçeteleri tabakta doğru sunup, en iyi halleriyle servis etmek. Dünyanın neresinde olursam olayım ünlü markaların veya yerel dükkanların vitrinlerine bakar; tabak, çanak, çatal, bıçak toplarım. Antika pazarları zaten ikinci adresim. Nerede ne var takip etmek işimin bir parçası.

 

Antika eşyalar sofralarda tüm zamanlarda önemini korumakta. Ancak diğer taraftan sofra trendleri moda ile paralel ilerleyen bir mevzu. Aynı şekilde pastacılıkta bu akımlardan birebir etkilenmekte. Tasarımlar ve sunumlar yemek ve pastacılıkta birbirine paralel ilerliyor. Tasarımcıların ilham aldığı materyaller hemen her yıl değişmekte. Bu işin öncüleri düz çizgilerdeki tabak ve bardak formlarından sıkılmış olacak ki birkaç yıldır asimetrik tasarımlarla sofraları kuruyorlar. Aynı şekilde pastacılıkta da kalıp gibi şeker hamuru tasarımları yerini doğal kıvrımlarla keki sarmalayan çikolata ganaja veya yüksek gözdeli krema ile incecik sıvanmış pastalara bırakıyor.

 

Tabaklarının Asimetrik Dönemi

Son dönem asimetrik tabak popülaritesi sıradan insanlara da kendi tabaklarını tasarlama imkanı verdi. “Yamuk olsun ama kendi tasarımım olsun” mottosu ile elini çamura bulamak isteyenler için müthiş bir dönem başlamış oldu.

 

Çamuru karmak, kalıp çıkarmak, el becerisi ile asimetrik tabaklar yapmak. Kendi tabağını kendin yapmak fikri heyecanlı ama bir o kadar da gerekli ekipmanı sağlayabilme işi. Öncelikle bu tabakları pişirebilmek için evin bir köşesini kaplayacak seramik fırına ayırmak ve sabırla uğraşmak gerekiyor. Hadi bir iki fincan, tabak yaptık diyelim. Peki ya devamı ne olacak? İşin özü geçtiğimiz sene sofralarda fırtına gibi esen modern tasarımlı seramikler, tüm sofra tutkunlarını etkisi altına almış durumda. Peki bu yıl sofralarda neler olacak? Önce ağız tadımız yerinde olsun diyor ve hemen yeni trendlere geçiyorum.

 

  1. Tüm Zamanların En Önemli Malzemesi, Porselen

Sağlıklı ve estetik sofralar için geleneksel bir malzeme seramik ve porselen. Avrupa'dan Tayvan'a insanları yaşamın saf özelliklerine yönlendiren sade ve sürdürülebilir stiller çamurun şekillendirilmesiyle sofralarda hayat buluyor. Seramik 2017’de yine bir numara olacak. Birkaç sene önce başlayan asimetrik modern tasarımlar bu yıl biraz daha ileriye taşınıyor. Sanatsal çizgiler, desenlerin de yer alacağı porselen ve seramik tabaklar doğal renklerle karşımızda. Kobalt mavinin de moda olacağı bu yıl beyaz ve gri tonları yine gözde.

 

  1. Sıcak Bakır, Güçlü Mermerle Birleşiyor

Trendseverler için mutfağını bakır ve mermer yapma zamanı. Bu iki malzemeyi 2017 trendleri birleştiriyor. Mutfakta mermer olacaksa mutlaka bakır da olacak, ya da tam tersi. Bakır bu yıl en sade formlarıyla karşımıza çıkacak. Düz kupalar, üzeri işlenmemiş yarı mat bakır kaseler mutfakta yerini alacak. Ölçme kaplarından, mikserlere hemen her mutfak eşyasının bakır versiyonlarını bu yıl görebilirsiniz.

 

  1. Soğuk Ama Sağlıklı: Emaye

Özelliği antibakteriyel olması. Tercih edilmesinin en büyük nedeni estetik duruşu. Ancak bu cam kaplamanın sağlıklı olması da çok önemli bir konu. Büyük annelerimizin mutfağında demirbaş olan emayeler 80’li yıllarda annelerimiz tarafından çelik tencere ve fabrikasyon porselenlere yenik düşmüştü. Ancak son beş yıldır mutfaklarda bu aşk tekrar alevlenerek devam ediyor. Yemeği piştiği kapla servis etmek sofraya müthiş bir estetik getirmekte. Tabakları, bardakları keyifli sofralar hazırlamaya elverişli. Yerli üreticilerin de artmasıyla emaye kullanımı iyice yaygınlaşıyor.

 

Emayede pişirme yapılabiliyor ama yüzeyini iyice yağlamak şartıyla. Aksi takdirde yapışan gıda kolay çıkmıyor. Profesyonel mutfaklar için uygun bir malzeme olmasa da evlerde emaye serileri (bir önceki seneye göre daha az) 2017’de de devam edecek.

 

2017 PASTACILIK TRENDLERİ

Tasarım ve beslenme akımları elbette pastaneleri de etkilemekte. Vitrinler bu akımlara göre şekillenip, tüm zamanlarda olduğu gibi arz ne istiyorsa ona göre biçimleniyor.

Tüketici, mutfağında kap kaçaktan, yiyeceğe kadar doğal olanı daha da artan bir şiddetle talep etmekte. Bunun sonuçları olarak 2017’de pastacılıkta mısır şurubu yerini şeker kamışına hatta bazı zamanlar agave şurubu gibi doğal tatlandırıcılara bırakırken, kısa saplı yerli buğday unları keklerin ana gövdesini oluşturacak.

 

Miks ürünler yerini gerçek malzemelere bırakırken, pasta

dekorasyonunda yalın ve minimalist tasarımlar ön plana çıkacak. Yabani doğal yerli meyveler, tropik ithal ürünlerin yerini alıyor. Menekşe gibi renkleriyle baş döndüren veya gül gibi pastel tonlarıyla sofistike tasarımları tamamlayan gerçek çiçeklerse pastaların bir başka dekorasyon malzemesi olacak.

 

Pasif Alan Tekniği

Bu sene pastalar “Pasif alan” akımı ile şekilleniyor. Nedir pasif alan tekniği? Fotoğrafçılıkta da bu yılın trendi olan bir kompozisyon tekniği. Bu akım kalabalık kompozisyonlardan kaçınmak anlamına geliyor. Henüz süslenmemiş bir pastayı grafik olarak hayali dört parça olarak düşünün. Belli bir bölümüne büyüklü küçüklü meyvaları, çiçekleri yerleştirin. Üstelik bu işlemi sanki gelişi güzel serpilmiş hissi yaratacak şekilde “doğal” olarak yapmalısınız. Unutmayın, bu teknikte başarılı sonuçlar için oldukca hassas bir çalışma gerekiyor.

 

  • Paylaş >